site.btaВтородивизионен отбор спечели Купата на Румъния след победа над Оцелул с Милен Желев на финала

снимка: официална страница на FC Corvinul 1921 Hunedoara

Втородивизионният Корвинул Хунедоара е носител на Купата на Румъния след победа над Оцелул Галац след изпълнение на дузпи. Редовното време и продълженията завършиха при равен резултат 2:2, след което се наложи изпълнение на наказателни удари и там тимът от втора лига триумфира с 3:2. Така отборът от Хунедоара поднесе най-голямата изненада за Купата на Румъния в последните 49 години.

Българският защитник Милен Желев беше титуляр на десния фланг за Оцелул и остана на терена през всичките 120 минути. Един от героите, допринесли много за изненадващия успех на Корвинул Хунедоара, е Мариус Коман – голмайсторът на отбора този сезон. Коман изравни в 39-ата минута за 1:1, но не успя да реализира при дузпите, пропускайки първия опит.

Сега тимът от Хунедоара ще има възможността да играе в предварителния кръг на Лига Европа на УЕФА в началото на следващия сезон, но няма право да се изкачва в Лига 1, въпреки 2-ата си позиция в класирането, тъй като е общински отбор. Веднага след като спечели купата на страната, клубът обяви преструктуриране в акционерно дружество, за да може да се изкачи в елита през предстоящата кампания. Но и без да влизат в елита, те се показаха като най-сериозния тим и спечелиха почти всички дербита, доказвайки се над тимовете, които получават промоция.

Стадионът в малкия град в Трансилвания не отговаря на критериите за европейски мачове, така че по всяка вероятност те ще приемат съперниците си на стадиона на Сепси, на 30 км северно от град Брашов.

По пътя си към купата на страната пък те отстраниха няколко сериозни тима от Лига 1 като ЧФР Клуж, Сепси (Сфънтул Георге), Волунтари и сега прекършиха Оцелул. Победата срещу ЧФР Клуж с 4:0 на четвъртфинала донесе и оставката на тогавашния треньор на фаворитите в местното първенство Адриан Муту. Тимът има с какво да се похвали в миналото, макар да е далече от успехите на другите от тази част на страната. През 1981/82 те завършват на 3-о място в първенството и играят в турнира за Купата на УЕФА. Там те достигат до втория кръг, след като най-напред елиминират ГАК (Грац, Австрия), а след това са спрени от ФК Сараево (по това време в Югославия).

"Искате ли да ви кажа нещо? Тези от Хунедоара изглеждат много добре – подреден отбор, който е динамичен като такъв от първа лига. Всичко това е работа на треньора Флорин Максим", заяви малко преди края на продълженията легендата на румънския футбол Илие Думитреску в студиото на местната телевизия.

И наистина Оцелул поведе на два пъти, но Корвинул – тимът от родния град на защитника на Варна Янош Хуняди, не се даде. Анес Рушевич откри резултата в 27-ата минута, но Коман изравни в 39-ата. Рушевич отново изведе Оцелул от дузпа в 58-ата минута, но Антонио Манолаке фиксира крайното 2:2. В продълженията бяха създадени три много добри положения за гол – две за Корвинул и едно за тима от Галац, но без резултат и се стигна до изпълнение на дузпи.

Към 23:41 на 02.06.2024 Новините от днес