site.btaМакаби Тел Авив и Барселона взеха предимство в четвъртфиналните плейофи на баскетболната Евролига

снимка: Darko Vojinovic /AP Photo

Отборите на Барселона и Макаби Тел Авив поведоха в четвъртфиналните се серии в баскетболната Евролига за мъже. Гръцкият Олимпиакос отстъпи като домакин на испанския Барселона с 80:82 (13:13, 24:19, 14:25, 20:14, 9:11) след продължение и вече изостава с 1-2 победи в плейофите. Следващият двубой ще се играе отново в гръцката столица Атина на 2 май.

Домакините имаха преднина от 37:32 след първите 20 минути игра, но след по-силна трета четвърт Барселона обърна до 57:51 в своя полза. Баскетболистите на Олимпиакос обаче наваксаха изоставането си и след равенство 71:71 в края на редовните 40 минути мачът влезе в продължение. В него ключови бяха два точни наказателни удара в самия край на Джабари Паркър, който донесе успеха на каталунския гранд.

Ян Весели се отличи с 16 точки и 3 борби за Барселона, а за Олимпиакос Филип Петрушев се отчете с 18 точки и 5 борби.

В зала „Александър Николич“ в сръбската столица Белград, където през настоящия сезон играе домакинските си мачове Макаби Тел Авив, израелският тим се наложи над гръцкия Панатинайкос с 85:83 (23:11, 23:26, 21:19, 18:27) и поведе с 2-1 успеха в плейофната серия. Следващия двубой ще се проведе отново в Белград на 2 май.

Баскетболистите на Макаби Тел Авив започнаха по-добре и поведоха с 46:37 на почивката, а след третата част имаха аванс от 67:56. Панатинайкос изравни за 83:83 при оставащи 43 секунди от четвъртия период след наказателен удар на Матиас Лесор, но 2 секунди преди финалната сирена също от наказателната линия Лоренцо Браун оформи крайното 85:83. След срещата гръцкия тим протестира официално срещу съдийски отсъждания в края на мача.

Джош Небо бе най-резултатен за победителите с 22 точки и 9 борби, докато за гостите от Атина Кендрик Нън завърши с 25 точки, 2 борби и 3 асистенции.

Тази вечер предстоят третите мачове във вторите два четвъртфинала: Фенербахче – Монако, където резултатът е 1-1 и Баскония – Реал Мадрид, където мадридчани водят с 2-0 победи.

Към 01:55 на 20.05.2024 Новините от днес