Обобщена:

site.btaКенийски атлети триумфираха на маратона във Варна, Николай Кауфман и Маринела Нинева влязоха в призовата тройка

Кенийски атлети триумфираха в класическата дистанция от 42.195 километра на маратона във Варна.

При мъжете надпреварата спечели Шедрик Кимайо с време 2:24.02 часа, а при дамите – Шейла Чебет с 2:40.35 часа.

Втори при мъжете се нареди друг кениец – Кенеди Роно с време 2:24.20 часа, а трети финишира българинът Николай Кауфман с 2:38.12 часа.

При дамите втора се класира отново състезателка от Кения – Рут Мбата, с време 2:40.16 часа. Българката Маринела Нинева, която спечели на тази дистанция през миналата година във Варна, завърши на третото място с 2:49.29 часа.

Общо 179 атлети стартираха в класическата дистанция на маратона във Варна. Победителите в надпреварата при мъжете и жените ще получат парична премия от по 1500 евро, заелите второ място – по 1000 евро, а финиширалите трети – по 500 евро.

В полумаратона стартираха 418 състезатели, а в дистанцията от 10.5 километра – 532 атлети. Общо участниците в надпреварата, включително и в бягането на 2 километра надхвърля 1200 души от 33 държави.

Мохамед Чабу от Мароко спечели дисциплината 21 километра от маратона във Варна. Той финишира с време 1:07.50 часа. При жените надпреварата спечели Валерия Димитрова с 1:33.13 часа.

Янислав Тодоров и Памела Ени спечелиха бягането на 10.5 километра на маратона във Варна. Те финишираха съответно за 34.53 минути и 38.09 минути.

Най-младият участник по състезателните трасета днес бе 9-годишният Димитър Георгиев, а най-възрастен - 77-годишният Ремзи Нарлъ от Турция – и двамата на 10.5 км. На кратката дистанция имаше участник на 82 години, а три деца на две години преминаха разстоянието в детски колички. Георги Гаврилов и Владимир Пановски пък бягаха класическия маратон на 68-годишна възраст.

Към 22:51 на 01.06.2024 Новините от днес