site.btaОбщо 179 атлети стартираха в класическата дистанция на маратона във Варна

Общо 179 атлети стартираха в класическата дистанция на маратона във Варна
Снимка: Архив/БТА

Общо 179 атлети стартираха в класическата дистанция от 42.195 километра на маратона във Варна. Стартът на надпреварата бе даден в 9:30 часа.

Победителите в надпреварата при мъжете и жените ще получат парична премия от по 1500 евро, заелите второ място – по 1000 евро, а финиширалите трети – по 500 евро.

В полумаратона стартираха 418 състезатели, а в дистанцията от 10.5 километра – 532 атлети. А всички участници в лекоатлетическото състедание, включително и в бягането на 2 километра надхвърля 1200 души от 33 държави.

За втора поредна година маратонът се провежда по обновено трасе. Контролно време на състезанието е 5 часа. Рекордите от предишни години са притежание на кенийски атлети - при мъжете Осеа Тюей с 2.16:35 ч. от 2019 г., а при жените - Джабет Наом, която бяга преди три години за 2.33:08 ч.

Маратонът е съпътстван от спортен празник с демонстрации и томболи с награди в зоната на старт-финала. Желаещите могат да се включат в демонстративни тренировки по художествена гимнастика, карате, йога за деца, табата, баскетбол, футбол, брейк, балет и други с помощта на треньори от варненските клубове и школи.

Към 23:10 на 01.06.2024 Новините от днес