site.btaОБНОВЕНА България завоюва сребърно отличие в отборната надпревара при девойките на Европейската купа по художествена гимнастика в Баку

Дара Малинова, снимка: БТА

България спечели сребърно отличие в отборната надпревара при девойките на Европейската купа по художествена гимнастика в Баку (Азербайджан). Тимът е в състав Дара Малинова и Магдалена Вълкова.

Националният тим събра 121.700 точки  (32.250 на обръч, 31.650 на топка, 29.300 на бухалки, 28.500 на лента). Малинова получи 32.250 на обръч, 29.300 на бухалки и 28.500 на лента, а Вълкова има 31.650 на топка.

Шампион стана отборът на Израел (Альона Тал Франко и Мейтал Мааян Сумкин) с актив от 126.800 точки (33.250 на обръч, 30.950 на топка, 31.350 на бухалки, 31.250 на лента), а на трета позиция е Румъния (Амалия Лика и Лиса Гарач) с 120.850 (32.200 на обръч, 29.000 на топка, 29.550 на бухалки, 30.100 на лента).

Четири от четири възможни финала за грациите  в утрешния ден. Дара Малинова ще се бори за отличията на обръч с втори по сила резултат, на бухалки с трети, а на лента влиза с пета по сила оценка. Магдалена Вълкова намери място сред най-добри осем на топка с първи резултат.

Съдия за България в индивидуалната надпревара е Филипа Филипова, която днес е в панела за трудност с тяло на обръч и на бухалки.

По-рано днес Стилияна Николова спечели златен медал в многобоя при жените на Европейската купа в Баку, а Боряна Калейн завърши на четвърто място. Ансамбълът на България пък се класира на четвърто място в многобоя.

Такъв тип състезание с необичаен регламент се провежда за първи път в историята на този спорт. Европейската купа е с общ награден фонд 40 хиляди евро.

Утре са финалите на отделните уреди при жените, при девойките и при ансамблите с участието на Калейн, на Николова и на отбора на България. Калейн ще играе на обръч, на топка и на лента, а Николова е финалистка на бухалки. За финалите се класира по една представителка от страна. Ансамбълът ще играе за отличията с пет обръча и с три ленти/две топки.

Към 15:34 на 18.05.2024 Новините от днес